Atomoví byznysmeni míří do Prahy, pozval je Filip kvůli Dukovanům
V Poslanecké sněmovně se objeví prezidenti nebo viceprezidenti všech šesti globálních koncernů, které mají zájem o stavbu jaderného reaktoru v Dukovanech. Na seminář, který ve čtvrtek 21. února proběhne pod záštitou místopředsedy sněmovny a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, už má hospodářský výbor přes 150 zájemců. Na prezentaci zahraničních koncernů se chystá i premiér Andrej Babiš (ANO) či Daniel Beneš, šéf energetické společnosti ČEZ, jež Dukovany provozuje.
„Očekávám, že výrobci se představí, aby vláda mohla s větší mírou informací připravit výběrové řízení pro dostavbu našich jaderných zdrojů,“ řekl Filip.
O zakázku, jejíž očekávaný rozpočet je 250 až 300 miliard korun, mají zájem ruský Rosatom, francouzská EdF, korejská KHNP, čínská CGN, francouzsko-japonské konsorcium Areva/Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.
Z této šestice se v poslední době nejvíce hovoří o dvou z nich. Rosatom v minulosti stavěl „staré“ Dukovany a je s ním propojena řada tuzemských strojírenských firem. Dalším výrazným zájemcem je korejská KHNP, které se ve Spojených arabských emirátech podařilo dokončit jaderný projekt Bakarah ve stanoveném čase a víceméně plánovaném rozpočtu.
Ve sněmovně se objeví i kritici výstavby. „Pan Filip je v energetice prodlouženou rukou Hradu. Proto určitě má smysl na takové akci být,“ řekl Michal Šnobr, zástupce minoritních akcionářů ČEZ spojených s investiční skupinou J&T, kteří kritizují dopady stavby Dukovan na hodnotu majetku akcionářů. Premiér Andrej Babiš by měl na akci představit podrobnosti k dohodě s firmou ČEZ ohledně zapojení státu do tendru.
„Předpokládám, že akce bude zajímavá pro všechny,“ uvedl Jaroslav Míl, který je od ledna novým vládním zmocněncem pro jadernou energetiku. Pod jeho vedením se promění i dosud odborně zaměřený jaderný výbor, kam mají své zástupce vyslat všechny politické strany, včetně opozice.
Babiš a jeho ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) se v posledních měsících ke stavbě bloku v Dukovanech několikrát vyjádřili. Premiér dříve několikrát zmínil možnost, že si ČEZ bude stavbu financovat úplně sám, jako o lepší variantě vůči stavbě nového reaktoru mluvil rovněž o prodloužení životnosti Dukovan do roku 2045. Později pak řekl, že šlo o slova vytržená z kontextu.
Začátkem února ministryně Nováková prohlásila, že o investičním modelu výstavby Dukovan bude jasněji do letošního dubna. Později také uvedla, že nový jaderný zdroj by měl stavět ČEZ s nějakou formou garance od státu. Možnost vypsání tendru na stavbu ještě letos ale označila za předčasnou.
Podle současných státních energetických plánů se s nahrazením bloků v Dukovanech počítá kolem roku 2035. Organizace soutěže, vyjednání případné veřejné podpory s Evropskou komisí a následná stavba ale budou trvat řadu let. A odborníci zdůrazňují, že Česko má už v přípravě zpoždění. Například šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová zmiňovala, že kvůli povolovacím řízením se nový blok bude stavět nejméně do roku 2040.
Právě financování je už několik let hlavní brzdou úvah o stavbě nového jaderného zdroje. Nejistota přispěla v roce 2014 i ke zrušení soutěže na výstavbu dvou reaktorů v Temelíně. V přetahované o jádro dosud platilo, že polostátní ČEZ nechce do stavby investovat samostatně a stát se zase brání tomu, aby fakticky dotoval ceny elektřiny z jádra, jako je tomu u britské elektrárny Hinkley Point, již staví francouzská EdF s čínskou CGN.
ZÁJEMCI O JÁDRO Jaderná elektrárna Dukovany o výkonu 2400 MW pokrývá asi pětinu spotřeby elektřiny v Česku. S její dostavbou se počítá kolem roku 2035. Kdo chce stavět Rosatom Ruská státní korporace zahrnuje kolem 250 podniků. Ve střední Evropě má stavět v Maďarsku elektrárnu Paks. EdF Francouzská státní firma staví reaktory ve Francii, Finsku a spolu s Číňany i elektrárnu Hinkley Point ve Velké Británii. KHNP Státní korporace z Jižní Koreje. Loni dokončila jadernou elektrárnu Bakarah ve Spojených arabských emirátech. CGN Státní korporace dosud stavěla jen elektrárny v Číně. Areva/Mitsubishi Atmea Společný podnik japonské Mitsubishi a francouzské firmy Areva. Zatím žádný reaktor nepostavil. Westinghouse Americká firma v 90. letech dostavěla Temelín. V roce 2017 zbankrotovala. Stále ale funguje jako dodavatel jaderných technologií pod kanadským fondem Brookfield Business Partners.
Očekávám, že výrobci se představí, aby vláda mohla s větší mírou informací připravit výběrové řízení pro dostavbu našich jaderných zdrojů. Vojtěch Filip místopředseda sněmovny a šéf KSČM
Zdroj: Hospodářské noviny | 12.2.2019 | Rubrika: Podniky a trhy | Strana: 14 | Autor: Petr Zenkner | Téma: JE Dukovany
O autorovi| Petr Zenkner, petr.zenkner@economia.cz