Co by mohl přinést jaderný rok 2025
V posledním příspěvku jsem přinesl více méně statistickou informaci o tom, jak vypadá „jaderný svět“ na přelomu roku. Dnes se pokusím mrknout do křišťálové koule ;-) s výzvou, co by mohl přinést rok 2025. Hle, co tam vidím!
Nepochybně nejdůležitější událostí, na kterou všichni čekají, je podpis kontraktu mezi ČEZ – Elektrárna Dukovany II a KHNP na dostavbu EDU 5 s opcí na EDU 6 a ETE 3 a 4. Termín se očekává koncem března a podle vyjádření zasvěcených osob by neměl být problém, ale kdo ví, raději ještě dva měsíce počkejme.
Na stávajících čtyřech blocích JE Dukovany se připravuje realizace modernizačních projektů s cílem zvýšit o trošku ještě výrobu, ale hlavně připravit bloky na dlouhodobý provoz v celkové délce 70, možná 80 let. Výše investic na rok 2025 je kolem 4 miliard korun (čerpám z Horáckých novin). Připravuje se standardní plán provozu na 15měsíční kampaň, čištění parogenerátorů, výměna systémů měření a regulace, výměna kabeláže, výměna systémů radiačních měření, výměna elektro rozvaděčů a dalších systémů. V očekávání dalšího provozu vedení elektrárny zapracovalo na náboru mladých nových pracovníků a výrazně se snížil věkový průměr zaměstnanců.
Rád bych zmínil, že dukovanská elektrárna má v letošním roce 40. narozeniny, a tak uvedu některé milníky: 31.12.1984 - zahájení zavážky paliva, 12. 2.1985 – dosažení kritičnosti a minimálního kontrolovatelného výkonu (MKV), 24. 2.1985 – přifázování TG k síti, 6. 3.1985 - dosažení 100% výkonu, 3. 5.1985 – zahájení zkušebního provozu, 3.11.1985 – trvalý provoz prvního bloku EDU. Bude to tedy taková „celoroční oslava“.
Bude zajímavé sledovat vývoj spolupráce ČEZ s firmou RollsRoyce v oblasti spolupráce ve výrobě malých modulárních reaktorů (připomínám, že ČEZ je spolumajitelem společnosti RollsRoyce SMR). Z oblasti věštění vynechám politická memoranda o výstavbě velkých i malých bloků v Polsku, Slovinsku, Maďarsku a dalších státech východní Evropy. Musíme však vzít na vědomí vzrůstající volání po návratu k jádru v Německu.
A nakonec si nechám nerudovské „kam s ním“, tedy kam s vyhořelým palivem. Finové zahájili zkušební neaktivní provoz hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva, Švédové kapacitu svého úložiště rozšiřují. České SURAO provádí na vybraných lokalitách geologický průzkum. Hlas zvedají hnutí proti úložišti a v této souvislosti se připravuje i setkání prezidenta Petra Pavla s představiteli těchto hnutí.
Takže vcelku můžeme očekávat docela výživný rok.
Aleš John, předseda OBK při JE Dukovany