Jaderné zkušenosti OBK z Rumunska
Jaderná elektrárna Černavoda s reaktory CANDU byla cílem letošní odborné vzdělávací cesty pro členy OBK a starosty z okolí jaderných elektráren. Zástupci z regionu Dukovan se do Rumunska vydali začátkem října, aby načerpali znalosti z elektrárny s odlišným typem reaktoru než na jaký známe z dukovanské nebo temelínské jaderné eleketrárny.
Rumunsko provozuje dva bloky s reaktory CANDU (Canadian natural uranium deuterium). Reaktory CANDU , tedy reaktory, které pracují s přírodním uranem a jsou moderované těžkou vodou , najdeme také v Pakistánu, Indii a Jižní Korei. Můžeme je najít také v Kanadě, kde jsme měli před lety možnost navštívit JE Pickering od společnosti Ontario Hydro.
K výhodám těchto reaktorů patří používání neobohaceného paliva, nemají tlakovou nádobu reaktoru a vystačí si jen s tlakovými kanály,ve kterých jsou uloženy svazky jaderného paliva. Primárním chladivem, které proudí v tlakových kanálech, je těžká voda (D2O). Parogenerátor a turbogenerátor je podobný těm co známe z tlakovodních jaderných elektráren.
Jistou výhodou je výměna paliva za provozu. Zvláštní chemický a radiologický režim vyžaduje použití těžké vody. Zejména větší produkce tricia může přísným ekologům dělat starosti. Ale tak to bývá, že něco výhodného bývá kompenzováno nějakým nedostatkem.
Na lokalitě jsou v provozu dva bloky reaktorů CANDU o výkonu mírně pod 700 MWe každý. To představuje 18% spotřeby elektrické energie Rumunska.
V rozhovoru s ředitelem JE Cerna voda panem Valentinem Nae, jsme byli informování o plánech na dostavbu dalších dvou bloků a také tzv. SMR (small modular reactor). Problém použitého paliva řeší Rumunsko skladováním na lokalitě s následným přepracováním. Vysoce aktivní nevyužitelný odpad hodlají trvale skladovat.
Na prvém bloku, který je v provozu od roku 1996, připravuji totální rekonstrukci. V podstatě připravují výměnu všech tlakových kanálů primárního okruhu. Tato operace již byla úspěšně provedena na Kanadských JE. Druhý reaktor je v provozu od roku 2007.
Měli jsme také možnost se podívat na plnohodnotný trenažér JE, kterým je replika blokové dozorny se SW modelem provozovaného reaktoru.
V sociálním programu cesty jsme měli možnost navštívit megalomanské Cauceskovo vládní sídlo. To nejde komentovat, to se musí vidět.
Podobně nepředstavitelně úžasný je podzemní vytěžený solný důl ve městě Turda. Sůl se zde těžila už v antice. Těžba dosáhla vrcholu během středověku pod vládou Maďarů, ale sůl se tu těžila až do roku 1932. V roce 1992 byla Turda otevřena veřejnosti jako muzeum, turistická atrakce i místo pro tzv. haloterapii, tedy léčbu solí a slaným vzduchem.
Aleš John, předseda OBK při JE Dukovany
Soubory ke stažení