Jaký byl rok 2018 v práci OBK, ve spolupráci s JE Dukovany, jaký byl provoz EDU, zejména z pohledu bezpečnosti a spolehlivosti. Co mne a OBK potěšilo a co stojí za upozornění.
Jaký byl rok 2018 v práci OBK, ve spolupráci s JE Dukovany, jaký byl provoz EDU, zejména z pohledu bezpečnosti a spolehlivosti. Co mne a OBK potěšilo a co stojí za upozornění.
Rozhovor předsedy OBK pro Horácké noviny, autor: Arnošt Pacola
TŘEBÍČ – Ing. Aleš John je nezávislým poradcem v oblasti energetiky a předsedou Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany, která 22. listopadu uspořádala svůj každoroční seminář v Hotelu Zámek Valeč. Zúčastnilo se ho na 170 zájemců o energetiku, zastupitelů, starostů, průmyslníků z okolí JE Dukovany. Jako hosté byli ti nejpovolanější, premiér Andrej Babiš, ministryně Marta Nováková, předsedkyně SUJB Dana Drábová a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Aleše Johna jsme se proto zeptali:
Na 170 účastníků, zastupitelů, starostů, průmyslníků z okolí JE Dukovany se zúčastnilo pravidelného semináře Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany ve čtvrtek 22.listopadu v Hotelu zámek Valeč. Jako hosté byli ti nejpovolanější premiér Andrej Babiš, ministryně Marta Nováková, předsedkyně SUJB Dana Drábová a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Z dalších hostů jsme viděli hejtmana J. Běhounka, senátorku H. Žákovou, poslankyni Obornou i vládního zmocněnce J. Stullera.
Každým rokem vždy koncem listopadu pořádá Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany seminář, na kterém se všichni navzájem informují o provozu dukovanské elektrárny, bezpečnostních problémech, bezpečnostním hodnocení, událostech atp. Prostě o všem, co se v uplynulém roce na EDU stalo, a jak ten uplynulý rok hodnotíme.
V polovině října uspořádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) spolu s Energetickým podvýborem Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Mezinárodní konferenci „Jak efektivně řešit konec palivového cyklu“. Stručněji tedy „co s použitým jaderným palivem“. Jen připomínám, že SÚRAO je státní organizace odpovědná za finální nakládání s radioaktivními odpady, průmyslovými, z výzkumných laboratoří, zdravotnictví i jaderných elektráren, a to včetně použitého jaderného paliva.
Dopis z Kraje Vysočina premiérovi ČR k vyhlášení o posunu termínu výstavby nového jaderného zdroje.
Začátkem října uspořádalo sdružení Energetické Třebíčsko na zámečku v Dukovanech besedu u kulatého stolu na téma „Jak se staví nové jaderné bloky v zahraničí“. Konkrétně ve Finsku a v Maďarsku. Na programu byly různé modely financování a organizace výstavby. Kulatého stolu se zúčastnilo na padesát zastupitelů a průmyslníků z regionu širšího okolí JE Dukovany.
Energetické Třebíčsko a Okresní hospodářská komora Třebíč uspořádali 4. října 2018 kulatý stůl na téma Výstavba jaderných bloků v ČR, česká cesta. Kulatého stolu se zúčastnilo na 50 účastníků – převážně průmyslníci z Třebíčska a zastupitelé z regionu kolem JE Dukovany.
S tímto trochu utajeným názvem chci informovat čtenáře webových stránek o setkání Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany s Občanskou informační komisí JE Jaslovské Bohunice a Občanské Informační komise při JE Mochovce na Slovensku.
Čtenáři webových stránke OBK vědí, že provoz tlakovodních jaderných reaktorů probíhá v kampaních. To znamená, že reaktor je v provozu takových deset až jedenáct měsíců, po této době je nutné reaktor zastavit, demontovat a část jaderného paliva, které je vyhořelé (vyčerpané), vyměnit za čerstvé. Po výměně paliva se reaktor znovu spustí a může být provozován v další kampani. Ta výměna paliva je nezbytná, bez ní by se štěpná reakce nedala udržet. Obvykle se využívá odstavení bloku k mnoha dalším kontrolním, revizním, opravárenským nebo rekonstrukčním činnostem. Odstávka je potom delší, než je nutné jen pro samotnou výměnu paliva.
Stejné je to i na čtvrtém bloku EDU nyní. Více dále....