Musí investor nových českých jaderných elektráren zase organizovat tendr?
Při návštěvě EDU minulý víkend prohlásili všichni účastnění politikové, že je nutné pokračovat v přípravě výstavby nového bloku v Dukovanech, tak aby byl nový blok připraven nahradit stávající bloky. Z pohledu dokončení a spouštění 5. bloku EDU mluvíme o době kolem roku 2030 – 2035.
Zaznělo, že je to logické, a že ČEZ je dostatečně solventní firma a že vláda nebude nic garantovat a že ČEZ by měl co nejrychleji zahájit přípravy tendru………
Tendr, který právě pro absenci vládních garancí ČEZ před rokem zrušil a nyní by se k němu měl vrátit?
Na konferenci v Třebíči „Umíme postavit 5. blok EDU včas“ zaznělo a bylo doloženo čísly, že tendrování je ve svém celkovém důsledku cesta, jak celý projekt výrazně zdražit. Podíváme-li se kolem do Francie, Anglie, Finska, Maďarska, Běloruska a nebo i dál do Turecka, Emirátů, Číny, Vietnamu, Indie atd atd. Nikde se žádný tendr na dodavatele nedělal, ale všude se šlo cestou volby dodavatele se spoluúčasti na výstavbě eventuálně ve strategickém partnerství. Vždycky jsem považoval a stále považuji Finy za racionální a chladně kalkulující hospodáře a příklad výstavby Hankiviky (Fenovoyma) je toho jen důkazem.
Tak fakt nevím, v čem spočívá ta „nordická lest“, že vše musíme tendrovat.
Aleš John, předseda OBK při JE Dukovany