Exkurze do maďarské jaderné elektrárny a úložiště radioaktivních odpadů
Zástupci obcí Dukovany a Rouchovany navštívili začátkem června maďarská jaderná zařízení – Jadernou elektrárnu Pakš, mezisklad vyhořelého jaderného paliva a úložiště provozních odpadů Bátaapáti.
Zástupci obcí Dukovany a Rouchovany spolu se zástupci dalších obcí České republiky, převážená starosty obcí z lokalit vytipovaných pro umístění hlubinného úložiště a okolí provozovaných úložišť nízko a středněaktivních odpadů Dukovany a Bratrství, navštívili začátkem června maďarská jaderná zařízení – Jadernou elektrárnu Pakš, mezisklad vyhořelého jaderného paliva a úložiště provozních odpadů Bátaapáti. Na programu bylo i setkání s kolegy z obcí v Maďarsku, se kterými debatovali o jejich soužití s jaderným zařízením.
Maďarsko pokrývá cca 40 % celkové výroby elektrické energie v zemi z jaderných zdrojů.
Jaderná elektrárna Pakš se 4 reaktory VVER 440 (model V-213) je jedinou atomovou elektrárnou nacházející se na území Maďarska. První „komerční“ reaktor byl uveden do provozu v roce 1982. Na začátku roku 2014 bylo rozhodnuto, že do roku 2025 budou dostavěny další 2 bloky, každý o výkonu asi 1000 MWe. V areálu je i mezisklad, nápadná budova, viditelná již z dálky se svými 3 komíny obdélníkového půdorysu. Je určen pro skladování vyhořelého jaderného paliva i vysokoaktivních odpadů.
Od roku 1998 se platí daň do společného jaderného fondu za skladování a ukládání radioaktivních odpadů, včetně skladování VJP a také na budoucí vyřazování JE z provozu. Připravuje se koncept přímého ukládání VJP a vysokoaktivních odpadů (VAO) do hlubinného úložiště, bez možnosti přepracování (přestože rozhodnutí o možnosti přímého ukládání nebo přepracování nebylo učiněno). Pro hlubinné úložiště je zkoumána lokalita v blízkosti města Buda, v jihozápadní části pohoří Mecsek. Byla provedena bezpečnostní analýza, provoz se předpokládá po roce 2060.
Lokalitu Bátaapáti vybrala vláda v r. 2006 pro ukládání pevných nízko a středněaktivní odpadů vzniklých z provozu JE Pakš (event. v budoucnu i z vyřazování JE) jako místo pro podpovrchové úložiště. V provozu je od r. 2008.
Účastníci exkurze se seznámili s maďarským systémem nakládání s radioaktivními odpady. JE Paks je stejného typu i výkonu jako JE Dukovany. Zajímavý byl odlišný způsob skladování vyhořelého jaderného paliva a především setkání se zástupci místních Asociací. Diskuze byla pro české zástupce velmi inspirativní a obě strany si vzájemně vyměnily cenné zkušenosti. V Maďarsku je podle atomového zákona u každého jaderného zařízení zřízena asociace pro místní obyvatele, které na činnost získává finanční příspěvky z jaderného fondu.
Miroslav Křišťál, starosta obce Dukovany