Fukušima zůstává důležitým bezpečnostním tématem
1. 3. 2013
Fukušimská havárie i následná opatření v jaderných elektrárnách byla a stále jsou v českých komunikačních prostředcích často diskutovaným tématem. Podobně jsou na tom i na Slovensku, kde jsou v provozu dvě jaderné elektrárny Mochovce (EMO) a Jaslovské Bohunice (EBO). Slovenská Občianska informačná komisia Mochovce spolu se SE-ENEL uspořádala dne 27. února pro zástupce z regionů kolem jaderných elektráren Jaslovské Bohunice a Mochovce seminář, ve kterém shrnula aktuální stav učiněných opatření. Tomuto hodnocení byli přítomni i pozvaní hosté z Česka, z Občanská bezpečnostní komise při elektrárně Dukovany - OBK EDU.
Z úst generálního ředitele SE-ENEL, pana Paola Ruzzini, předsedkyně Úradu jadrového dozoru SR, paní Marty Žiakové a dalších jaderných odborníků vyslechlo na sedm desítek starostů mnoho novinek, které vyplývají právě ze zátěžových testů obou elektráren. Starostové obcí a měst byli ujištěni, že na základě výsledků provedených kontrol nedopadly slovenské elektrárny a ostatní „jaderky“ východní Evropy vůbec špatně a není se za co stydět. V jednotlivých příspěvcích i v následné diskusi byl často zmiňován pojem bezpečnost a kroky vedoucí k jejímu zvýšení, ale také význam komunikace a vzájemné spolupráce provozovatele, dozorných orgánů i veřejnosti. Takový postoj za OBK EDU, potvrdil i její předseda, Bořivoj Župa: „Občanská bezpečnostní komise při elektrárně Dukovany již na téma Fukušimi uspořádala několik setkání a seminářů, vždy za nemalé spolupráce starostů z okolí, odborníků ze Skupiny ČEZ i paní Dany Drábové, předsedkyně SÚJB“.
„Na jaro letošního roku připravujeme v okolí EDU další setkání se zástupci veřejnosti, tentokrát k výsledkům šetření a závěrům nezávislé „parlamentní“ hodnotící zprávy japonských událostí. Tato zpráva si všímá i širších společenských souvislostí Japonska, které k havárii rovněž přispěly“, uvedl Petr Spilka, tajemník OBK při EDU.