Občanská bezpečnostní komise informuje
16. 04. 2012
Před třinácti měsíci způsobila vlna tsunami havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima. Jako reakce na ni vyzvala Evropská unie své členské státy k provedení tzv. „zátěžových testů“. Jejich úkolem je zkontrolovat, zda od doby úvodního projektu se nezměnily přírodní poměry nebo nebyly opomenuty důležité okolnosti pro jadernou bezpečnost.
Provozovatelé jaderných elektráren pak zpracovali hodnocení svých elektráren, Státní úřad pro jadernou bezpečnost je posoudil, schválil a předal do Bruselu. Následovalo připomínkování veřejností, které bylo v naší republice 28.února v Praze a účastnila se jej i OBK. Radou pro hodnocení zátěžových testů byly zprávy projednány a následně jednotlivé elektrárny navštívila skupina složená z odborníků různých zemí. V Dukovanech byla tato „Country review“ 26. až 29.března.
Po ukončení "Country review" lze konstatovat, že ke všem otevřeným otázkám byly předány požadované informace, na základě kterých byly tyto oblasti uzavřeny. Konečná verze zprávy, která je zatím neveřejná, bude předána Radě, která do 25. 4. 2012 zveřejní své závěrečné hodnocení k zátěžovým testům JE. Již teď lze nicméně konstatovat, že výsledky zátěžových zkoušek českých JE budou přijaty, tzn. že neexistují žádná vážná ohrožení bezpečnosti JE, vyžadující okamžitá nápravná opatření, že byly odpovídajícím způsobem zhodnoceny bezpečnostní rezervy JE a identifikovány oblasti pro jejich další zvýšení.
I když závěry hodnocení zátěžových zkoušek potvrzují správnost přístupu ČEZ, vydáním jednotlivých zpráv hodnocení České republiky nekončí. Za základě výsledků zátěžových zkoušek byl pro obě české JE sestaven akční plán zvyšování bezpečnosti. V nich je zařazena celá řada nápravných opatření, z nichž některá byla navržena již před havárií na JE Fukushima a zátěžové testy pouze potvrdily jejich správnost. Lze přitom předpokládat, že jejich naplňování bude Rada v budoucích letech kontrolovat podobnými misemi, jaká proběhla u nás v Dukovanech.
Ing. Bořivoj Župa, předseda OBK