Občanská bezpečnostní komise informuje
28. 4. 2009
Jablonec nad Nisou se zamýšlí nad budoucností zásobování města teplem. S jednou možnou alternativou přišla senátorka Soňa Paukrtová, která je současně i jabloneckou zastupitelkou, mající na starosti teplárenství. Navrhuje malou jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem 27 MW.
Ta současně produkuje více jak 60 MW tepelné energie. Minireaktor, který se vejde do skříně s půdorysem 1,5 x1,5m a výšce 2 metry, vyprodukuje za deset let jaderný odpad v objemu fotbalového míče. Dle americké firmy jde o bezpečné zařízení, ve kterém nemůže dojít k samovolné neřízené štěpné reakci. V současné době by celé zařízení přišlo asi na půl miliardy korun.
Autorka návrhu říká: „ Jde o dlouhodobý záměr a vzhledem k cenám tepla hledá město i teplárna každou reálnou možnost tyto ceny snižovat “. Podle starosty Jablonce Petra Tulpy se jedná o zajímavou alternativu. „Jde o cestu, jak se dostat z energetické závislosti. Je to však běh na dlouhé trati“.
V tisku se mi podařilo najít reakci ředitelky státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Dany Drábové, osoby v tomto směru více než kompetentní: „ Fikce to určitě není . Myšlenka využívání malých jaderných reaktorů pro komerční účely totiž není nic nového pod sluncem. Projekty malých reaktorů existovaly již v šedesátých letech. Bylo to neekonomické. Jednoduše se nevyplatilo mít reaktor o výkonu třiceti až šedesáti megawattů. Současnou otázkou je, jestli se něco podobného vyplatí do budoucna. To je ovšem závislé také na tom, jakým způsobem porostou ceny jiných energetických komodit. Další věcí je skutečnost, že vývoj těchto zařízení se téměř zastavil. Malé reaktory proto zatím neměly možnost prokázat, že jejich bezpečnost je na akceptovatelné úrovni. Myslím si proto, že pokud se opravdu ukáže, že tato technologie je využitelná, objeví se první malé reaktory v komerčním nasazení kolem roku 2025. Všechno má však své ale. Pokud se totiž budou náznaky různých energetických krizí zhušťovat a pokud prudce poroste cena jiných energetických komodit, může se stát, že se lidstvo opět ukáže jako velmi pružný živočišný druh a vývoj malých reaktorů bude urychlen. Rozhodně to ale není o tom, že bude v roce 2015 stát v Jablonci nad Nisou malý jaderný reaktor“.
O tom, kdy a zda vůbec bude v Jablonci, či někde jinde pracovat malý komerční reaktor, rozhodne budoucnost. Důležité je, že se o věci mluví otevřeně a bez předsudků.
Ing. Bořivoj Župa, předseda OBK